Na co zwrócić uwagę przy późnej ciąży?

Gdy – tak jak ja – planujesz ciążę po trzydziestce, powinnaś zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim ureguluj swój tryb życia: rzuć papierosy, wyeliminuj stres, uprawiaj sport i zacznij zdrowo się odżywiać. To już połowa sukcesu 😉

Pamiętaj, że Twoja płodność jest teraz mniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Przy regularnym współżyciu na maluszka na ciążę będziesz czekać ok. pół roku. Oczywiście wpadki też się zdarzają, ale to nie norma. Rok starania sie o dziecko to norma. Jeśli nie zjadziesz w ciążę po tym czasie, możesz zacząć szukać pomocy lekarza.

Lekarz powinien Cię przebadać na wszystkie choroby, które utrudniły lub uniemożliwiłyby ciążę.  Możesz zacząć się starać o dziecko tylko wtedy, gdy te problemy wyeliminujesz.

Jeśli już zajdziesz w ciążę – zdecyduj się na badania prenatalne. Pamiętaj, że jeśli wynik będzie niedobry, nie oznacza to od razu aborcji! Badania takie wykrywają też uleczalne choroby, np. wady serca czy nerek. Nawet jeśli nigdy nie przerwałabyś ciąży, będziesz ewentualnie wiedzieć, na co się przygotować. Pamiętaj, że Twój wiek nie jest przeciwwskazaniem do ciąży! Chore dzieci rodzą się też młodym ludziom. Podstawowe badania prenatalne są całkowicie bezpieczne dla Ciebie i dziecka. Te bardziej skomplikowane wykonuje się tylko, gdy jest taka konieczność.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s